VM
Piękno Twojego Wnętrza

Jak dobrać materac? Wskazówki doboru materaca do spania

Z odpowiednim modelem materaca Twoje noce będą o wiele bardziej relaksujące. Na co zwrócić uwagę podczas doboru idealnego miejsca do spania? Oto przewodnik, który ułatwi Ci dobór materaca.

Dlaczego ważny jest prawidłowy dobór materaca?

Po długim i wyczerpującym dniu nie ma nic lepszego niż powrót do domu i odpoczynek. To właśnie sen pomaga przywrócić energię, by kolejnej doby stawić czoła codziennej rutynie. Dlatego dla zapewnienia jego dobrej jakości niezbędny jest odpowiedni materac. Jego rola jest jednak ważna nie tylko dla odpoczynku, ale również dla zdrowia. Wiele problemów ze złym samopoczuciem wynika z niewłaściwego wyboru i stanu tego przedmiotu. Mogą to być bezsenność, problemy z plecami, bóle stawów i głowy, niewyspanie, napięcie w karku, a nawet brak koncentracji. Dlatego warto skupić się nie tylko na ładnym łóżku, ale również na samym materacu.

Jak dobrać materac do spania? Na to zwróć uwagę!

Jeśli przytłacza Cię ilość dostępnych w Internecie ofert materacy, zmagasz się z niezliczonymi rozmiarami, różnymi wypełnieniami i stopniami twardości, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Znajdziesz tu wyjaśnienie podstawowych parametrów i dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy doborze miejsca do spania.

Jaki materac wybrać dla par, a jaki dla singla?

We własnym łóżku powinieneś czuć się komfortowo i móc wysypiać się. Dlatego zacznij od ustalenia, komu to łóżko ma służyć i doboru odpowiedniego rozmiaru. To duża różnica, czy materac ma być dla jednej osoby, czy dla pary. Właściwa szerokość dla dwóch osób to co najmniej 160 cm, a dla singla minimum 100 cm szerokości. Jeśli zdarza Ci się, że w łóżku małżeńskim sypiają dzieci, najlepiej by powierzchnia do spania była szeroka na 200 cm. Pamiętaj, że minimalna odległość do krawędzi łóżka lub od partnera powinna wynosić od 10 do 15 cm. Materac powinien być przynajmniej o 30 cm dłuższy niż wzrost użytkownika.

Jak dobrać materac pod względem twardości?

Kolejna część dotyczy odpowiedniego stopnia twardości. Najlepiej zacząć od ustalenia masy ciała osób, które będą na nim spać. Pamiętaj, że materac powinien być wystarczająco twardy, by zapewnić odpowiednie podparcie ciała. Większość producentów stosuje poniższą klasyfikację stopnia twardości:

 • H1 (miękki): dla dzieci i osób do 60 kg;
 • H2 (średnio miękki): osoby o wadze od 60 do 80 kg;
 • H3 (średnio twardy): osoby powyżej 80 kg;
 • H4 (twardy): osoby powyżej 110 kg;
 • H5 (ultra twardy): osoby powyżej 150 kg.

Warto pamiętać, że stopień twardości materaca różni się w zależności od rodzaju produkcji i użytych materiałów. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na informacje producenta. Większość osób, które mają problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa, uznaje za najwygodniejszy materac H4.

Warto dostosować podłoże do swoich potrzeb. Najlepiej udaj się do sklepu, połóż na wybranym modelu i spędź w tej pozycji minimum 30 minut. Wówczas ocenisz, czy rzeczywiście było Ci wygodnie.

Jaki materac do spania w określonej pozycji?

W zależności od tego, jak wolisz leżeć w nocy, Twój materac powinien spełniać różne wymagania. Na co dokładnie należy zwrócić uwagę?

 • Jeśli śpisz na boku, powinieneś lekko się zatapiać w jego powierzchnię. Ogólnie zalecany jest materac o klasie twardości H2 lub H3, który ma termoelastyczną powierzchnię.
 • Gdy śpisz na plecach, potrzebujesz nieco twardszego materaca, na przykład H3 lub H4. Pamiętaj, by wziąć pod uwagę swoją wagę.
 • Jeśli śpisz na brzuchu, zdecydowanie potrzebne Ci jest odpowiednie podparcie, by nie obciążać miednicy. Dlatego w tej sytuacji polecamy twardszy materac.

Jaki materac wybrać do tzw. zadań specjalnych?

Dostępne w sprzedaży materace mają specjalne cechy i właściwości wpływające na poprawę snu. Wiele problemów z bezsennością można rozwiązać nawet za pomocą zmiany podłoża do spania. Podczas doboru materaca należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak silne pocenie się w nocy, alergie i problemy z plecami.

Zatem jaki materac do spania wybrać? Jeśli masz również specjalne wymagania dotyczące nowego zakupu, powinieneś wziąć je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Na przykład nadmierne pocenie może rozwiązać oddychająca powierzchnia. Wybierz materiał, który naturalnie odpycha alergeny, jeśli masz skłonność do alergii lub astmy. Dobrymi przykładami są tutaj materace lateksowe. Jeśli masz problemy z plecami, podłoże powinno z jednej strony zapewniać stabilne podparcie, a z drugiej dostosowywać się do Twojego ciała. Dlatego szczególnie odpowiedni jest tutaj materac z pianki termoelastycznej.

Sprężyny czy pianka? Jaki materac do spania będzie najlepszy?

Istnieje mnóstwo materiałów używanych do produkcji materaców. Bardzo ważne jest przeanalizowanie każdego modelu, by znaleźć ten, który najlepiej pasuje do ciała. Sprawdź poniżej kilka różnych wersji i ich główne cechy.

Materac piankowy

Materac piankowy jest z pewnością jednym z najbardziej znanych i popularnych. Zwykle są to modele lżejsze i łatwiejsze w obsłudze. Mają dobrą izolację termiczną, która dobrze sprawdza się zimą. Oczywiście w tej kategorii można wyróżnić różne wersje pianki o innych właściwościach, w tym:

 • poliuretanową, która zapewnia dobrą izolację termiczną i utrzymuje ciepło;
 • termoelastyczną, która pod wpływem wydzielanego przez śpiącego ciepła dostosowuje się do każdego centymetra ciała;
 • wysokoelastyczną, która jest bardzo gęsta i odporna na trwałe odkształcenia oraz świetna dla osób, które śpią bardzo niespokojnie i często poruszają się podczas snu.

Materac lateksowy

Materace lateksowe, podobnie jak piankowe, mają wiele dobrych właściwości. Zapewniają dobrą sprężystość i mogą pomóc alergikom lepiej spać. Pozwalają również regulować ciepłotę ciała: lateks chłodzi i zapewnia higieniczne środowisko do spania. Idealnie dopasowuje się do ciała, więc wysypiają się na nim osoby, które mają problemy z kręgosłupem. Poza tym materac lateksowy jest szczególnie dobry w izolowaniu ruchu. W ten sposób nie budzisz się za każdym razem, gdy Twój partner kręci się lub wstaje z łóżka.

Materac sprężynowy

Popularną ich wersją są materace ze sprężynami bonellowymi wykonywanymi z wysokogatunkowego drutu. Zwykle stosuje się je w produktach o średniej twardości i modelach ortopedycznych. Ponieważ mogą być otoczone pianką poliuretanową, wkładem kokosowym lub przekładką tapicerską, uznaje się je za materace wszechstronne i stabilne. Wśród nich istnieje również wiele modeli dla osób o bardzo dużej masie ciała.

Idealny dobór materaca – o tym pamiętaj!

Najlepszy materac to taki, w którym kręgosłup formuje się we właściwej pozycji i prawidłowo podtrzymuje ciężar ciała, zapewniając regenerujący wypoczynek. Pamiętaj, by dobrać podłoże pod kątem osób, które na nim będą spały: ich wzrostu, wagi oraz specyficznych problemów zdrowotnych. Idealny materac to taki, który pozwala na całkowite rozluźnienie mięśni, zwłaszcza pleców w odcinku lędźwiowym, grzbietowym i szyjnym, które przez cały dzień nie mają odpoczynku.

Osoby, które ważą mało, powinny unikać bardzo sztywnego podłoża, które nie dopasowuje się do krzywizn kręgosłupa. Z drugiej strony zbyt miękki materac może powodować ból pleców, dlatego dobrze jest postawić na początek na średnią twardość. Ważne jest również idealne dopasowanie materaca do stelaża i łóżka. Listewki podpierające powinny mieć między sobą odstęp około czterech centymetrów, co zapewnia lepszą stabilność i wentylację. Materac powinien idealnie układać się również do ramy łóżka, by nie przesuwał się i nie odkształcał.

Wybór materaca to nie tylko kwestia gustu. To również sprawa komfortu i Twojego zdrowia, więc niech jego wybór i zakup będzie dokładnie przemyślany. Co najważniejsze, jeśli masz możliwość, idź do sklepu i przetestuj wybrany model. Gdy zamierzasz kupić podwójny materac, przyjdź do sklepu z partnerem i przetestujcie go razem. W końcu ciało jest najlepszym testerem jakości nowego podłoża do spania.


Szybkie płatności


mastercard
visa
przelewy24
paypal

Bezpłatna
dostawa

Cena
producenta

Łóżka na
zamówienie

Materace na
wymiar

Pomoc w
wyborze

Możliwość
personalizacji

Zamówienie
telefoniczne

Autoryzowany
dystrybutor

preloader