VM
Piękno Twojego Wnętrza

Schorzenia kręgosłupa – czy materac może przynieść ulgę w bólu?

Wygodny materac to podstawa spokojnego snu. Oprócz odpowiedniego podparcia kręgosłupa przyczynia się on do uniknięcia bólu i poprawy jakości życia. Jego dobry wybór jest szczególnie ważny dla osób ze schorzeniami kręgosłupa. Jeśli więc budzisz się kilka razy w nocy, odczuwasz ból pleców lub nie możesz znaleźć wygodnej pozycji do spania, te czynniki mogą świadczyć o konieczności wymiany materaca.

Bóle kręgosłupa a niewygodny materac

Człowiek przeznacza około 1/3 swojego życia na sen. To tylko podkreśla, jak duże znaczenie dla odpoczynku ma wygodna powierzchnia do spania. W końcu zły sen w nocy zagraża fizycznej, emocjonalnej i fizjologicznej sprawności. W ortopedii czas snu traktowany jest bardzo poważnie. Chociaż ból pleców ma wiele przyczyn i najczęściej jest związany ze złą postawą, siedzącym trybem życia i nadwagą, to jednak wpływa na niego również sen na złym podłożu.

Aby okres nocnego odpoczynku był naprawdę spokojny, kręgosłup podczas leżenia musi być wyrównany, tak jak musi pozostać wyprostowany, gdy stoisz. Długotrwałe przebywanie w złej pozycji powoduje ból pleców. W idealnym przypadku materac powinien lekko zapadać się pod ciężarem ciała, ale tylko na tyle, by dostosować się do jego kształtów. W przypadku bólu kręgosłupa najlepiej spać na boku i trzymać całe plecy w jednej linii: od szyi do miednicy.

Kiedy bóle kręgosłupa zwiastują konieczność wymiany materaca?

Ból pleców zaraz po przebudzeniu to pierwszy znak, że nadszedł czas na zmianę materaca. Ten rodzaj dyskomfortu może być oznaką nieprawidłowej postawy podczas snu. Siła wywierana w nocy przez plecy na powierzchnię materaca może przyczynić się do poważniejszych schorzeń, takich jak skrzywienie kręgosłupa. W dłuższej perspektywie może rozwinąć się skolioza spowodowana deformacją kości. Tak naprawdę przy nieprawidłowym ułożeniu ciała może powstać nawet przepuklina. Ludzie, którzy cierpią z powodu tych dolegliwości, zwykle zażywają leki, nie zdając sobie sprawy z tego, że czasami zwykła zmiana materaca może złagodzić ból szyi, krzyża czy całego kręgosłupa.

Nie lekceważ bólu kręgosłupa! Najczęstsze schorzenia

Kręgosłup składa się z 26 kości odpowiedzialnych za ochronę oraz podtrzymywanie rdzenia kręgowego i nerwów. Spełnia on dwie podstawowe funkcje. Pierwsza ma służyć jako oś podparcia dla struktury ciała, pomagając również w wykonywaniu skomplikowanych ruchów zginających i prostujących oraz w kierunkach bocznych i podczas obracania. Druga związana jest z przewodzeniem struktur nerwowych przez kanał kręgowy. Korzenie nerwowe to przedłużenia neuronów znajdujących się w rdzeniu kręgowym, które rozciągają się na różne obszary ciała.

Wśród głównych przyczyn pojawienia się chorób kręgosłupa są:

  • zużycie i starzenie się krążków i stawów międzykręgowych (procesy zwyrodnieniowe),
  • wypadki lub upadki,
  • urazy – od drobnych po poważne,
  • stany zapalne,
  • infekcje,
  • zaburzenia dziedziczne,
  • wady wrodzone.

Rodzaje chorób kręgosłupa

Liczne schorzenia mogą wpływać na kręgosłup od szyi po dolną część pleców. Niektóre z najczęstszych przypadłości to:

  • dyskopatia i przepuklina dysku – jest to jednym z najczęstszych problemów kręgosłupa. Powstaje z powodu fragmentu krążka (amortyzatora kręgosłupa), który wysuwa się z miejsca i może dotrzeć do nerwu w rdzeniu kręgowym lub kręgosłupie. Głównymi objawami są ból, pieczenie, mrowienie i osłabienie rąk i nóg. Siedzący tryb życia, niewłaściwa postawa podczas snu lub nieodpowiednia aktywność fizyczna to czynniki ryzyka wystąpienia przepukliny dysku;
  • ból krzyża – może wystąpić w każdym wieku i na każdym etapie życia. Trwa od kilku dni do kilku tygodni, a w stanach ostrych lub przewlekłych może utrzymywać się nawet przez parę miesięcy. Noszenie dużego ciężaru, niewłaściwa postawa podczas siedzenia lub spania, a nawet nieprawidłowe schylanie się to czynniki, które mogą wywołać problem. Ponadto ból krzyża może być spowodowany również przez infekcje, zapalenie stawów i stany zapalne, jednak są to mniej powszechne przypadki;
  • skolioza – charakteryzuje się bocznym skrzywieniem kręgosłupa w kształcie litery C lub S. Problem jest powszechny u młodych ludzi i młodzieży. Większość przypadków jest łagodna z nielicznymi objawami. Ważne jest zadbanie o ćwiczenia korygujące postawę oraz o właściwy materac do spania. W poważniejszych przypadkach konieczny może być zabieg chirurgiczny lub zastosowanie aparatu ortopedycznego;
  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – chociaż częściej występuje u osób starszych, może dotykać również młodych ludzi i dorosłych w średnim wieku. Czynniki genetyczne, nieprawidłowo wykonywana aktywność fizyczna lub nadwaga to bodźce, które mogą przyczynić się do wystąpienia tego schorzenia. Najczęstszymi objawami są bóle dolnej części pleców oraz stawów rąk, szyi i kolan.

Inne schorzenia kręgosłupa i krążków międzykręgowych

Poza wymienionymi wyżej schorzeniami, które wywołują bóle kręgosłupa, występuje jeszcze:

  • artretyzm,
  • zwężenie kanału kręgowego,
  • spondyloza (zespół zwyrodnień kręgosłupa),
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • kifoza,
  • ból karku,
  • osteoporoza i złamania kręgów,
  • deformacje kręgosłupa,
  • złamanie kręgosłupa,
  • guzy i nowotwory.

Materac na ból kręgosłupa – czy może pomóc?

Pacjenci z bólami pleców często pytają o idealny materac. Po pierwsze, należy wyjaśnić, że nie ma jednego produktu idealnego dla każdego człowieka. Dobre podłoże do spania to takie, którego powierzchnia odpowiada Twojemu biotypowi i może zapewnić wsparcie, potrzebne organizmowi w czasie snu. Nie ma też materaca, który w cudowny sposób poprawiałby istniejący stan zaburzenia zdrowia, taki jak skrzywienia kręgosłupa (lordoza, kifoza i skolioza). Jednak materac musi zapewniać podparcie i komfort, by po przebudzeniu czuć się dobrze i wstawać bez bólu czy dyskomfortu.

Osoby, które śpią w nieodpowiedniej pozycji oraz na złym podłożu, częściej narzekają na bóle pleców w dolnym odcinku oraz na bóle głowy. Z tego powodu materac, który jest zapadnięty i nie podtrzymuje dobrze ciała, należy jak najszybciej wymienić na nowy model.

Jaki materac na ból kręgosłupa? Cechy ogólne

Wybór odpowiedniego materaca może znacznie poprawić jakość życia przy bólach kręgosłupa. Technologia produkcji zapewnia dobór modelu dopasowanego do różnych typów ciała (waga i wzrost). Dostępne są materace sprężynowe, piankowe i lateksowe. Każdy z nich charakteryzuje się swoją specyfiką i korzyściami.

Przede wszystkim materac na ból kręgosłupa nie może być zbyt miękki lub za sztywny. Kiedy podparcie pleców jest niewystarczająco stabilne, ciało ma trudności z utrzymaniem właściwej pozycji. Z kolei te najtwardsze wersje nie dostosowują się skutecznie do krzywizn tułowia. Z drugiej strony ten typ może być wskazany dla pacjentów cierpiących na przepukliny krążków międzykręgowych. W każdym razie idealna powierzchnia, by uniknąć niepożądanego bólu szyi, pleców i krzyża, to taka, która zapewnia podparcie dostosowujące się do kształtu ciała i utrzymujące jego określoną masę.

Czy istnieje idealny materac na ból kręgosłupa?

Dobór odpowiedniego materaca to kwestia indywidualna. Ważne, byś po położeniu się na nim poczuł się tak, jakbyś unosił się w powietrzu. Tylko wtedy będziesz mógł zasnąć na idealnym dla swojej wagi i dolegliwości podłożu. Dobrze dobrany materac będzie w stanie zapewnić niezbędne wsparcie krzywiznom całego ciała.

Materace sprężynowe są szczególnie polecane dla osób, które śpią w parze, ponieważ sprężyny nie pozwalają, by nacisk wywierany przez ruchy jednego śpiącego rozprzestrzeniał się i przeszkadzał drugiemu. Ten rodzaj nawierzchni zapewnia bardziej równomierne rozłożenie masy ciała i daje solidne podparcie niezbędne do utrzymania prawidłowej postawy podczas nocnego snu. Zdecydowanie najlepszą opcją dla osób z bólami kręgosłupa są wersje hybrydowe, które łączą sprężyny kieszeniowe z warstwami pianki.

Gęstość materaca a bóle kręgosłupa

Wybierając materac z pianką, zwróć uwagę na jej gęstość. Ten parametr mówi wiele o tym, jakie podparcie ciężaru ciała może zapewnić wybrane podłoże. Jest to również wartość istotna pod innym kątem. Powierzchnia spania musi utrzymywać naturalne wyrównanie kręgosłupa i rozprowadzać nacisk na ciało, wspomagając krążenie krwi. Gęstość pianki oznacza się symbolami np. HR-35, HR-40 T22, T25, T30. Na przykład oznaczenie T25 informuje, że gęstość wynosi 25 kg/m3. Im większa będzie ta wartość, tym więcej pianki użyto na metr sześcienny, przez co twardość materaca się zwiększa.

Gęstość należy dobierać według wagi, na przykład osoby o cięższej sylwetce powinny kupić twardszy i bardziej wytrzymały model, który idealnie podtrzyma ich ciało. W przeciwnym razie sylwetka może zatopić się w materacu, co sprawi, że będzie on mniej wygodny i mniej wytrzymały. Natomiast osoby szczuplejsze powinny kupować wersję o mniejszej gęstości, najlepiej z pianki termoelastycznej, by powierzchnia spania odpowiednio dopasowała się do kształtu ciała.

Czy dobry materac medyczny może zminimalizować bóle kręgosłupa?

Dobrze zaprojektowany i dobrany materac może zapewnić doskonałe podparcie i komfort podczas snu. Odpowiednio twarda powierzchnia ogranicza niepotrzebne ruchy i pomaga obudzić się w dobrym samopoczuciu. Wysokiej jakości materac medyczny pozwala równomiernie rozłożyć na jego powierzchni cały ciężar ciała, by zapobiec tworzeniu się punktów nacisku, zwłaszcza na szyi, plecach i biodrach. Zapewnia również prawidłowe wyrównanie kręgosłupa, by pomóc złagodzić napięcie i zmniejszyć ból pleców.

Podsumowując, dobrze dobrany materac pomaga przyjąć prawidłową postawę podczas snu i minimalizuje dolegliwości bólowe. Pamiętaj, by dobierać powierzchnię do spania do swoich potrzeb, zwłaszcza wagi i towarzyszących Ci schorzeń.


Szybkie płatności


mastercard
visa
przelewy24
paypal

Bezpłatna
dostawa

Cena
producenta

Łóżka na
zamówienie

Materace na
wymiar

Pomoc w
wyborze

Możliwość
personalizacji

Zamówienie
telefoniczne

Autoryzowany
dystrybutor

preloader