VM
Piękno Twojego Wnętrza

Przechowywanie pościeli – gdzie chować kołdrę i prześcieradła?

Przechowywanie domowych tekstyliów, takich jak kołdry i poduszki może być wyzwaniem, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Jeśli schowamy je do szafy będą zajmować dużo miejsca, dlatego możemy mieć trudność ze zmieszczeniem np. ubrań oraz innych przedmiotów. Trzymanie zapasowej pościeli na łóżku gościnnym czy kanapie również nie jest dobrym pomysłem, bowiem traci ona swoją świeżość. Każdego dnia na powierzchni gromadzi się kurz oraz drobnoustroje. Dlatego przed każdą wizytą gości i tak powinniśmy wyprać kołdry i poduszki. Na szczęście przechowywanie pościeli nie musi być problematyczne. Istnieje kilka świetnych tricków, dzięki którym nie tylko zaoszczędzimy sporo miejsca, ale jednocześnie będziemy mogli zachować higienę wszystkich kołder i poduszek.

Jak przechowywać pościel? Najważniejsze zasady

Jeśli nie mamy oddzielnego miejsca do przechowywania pościeli, z biegiem czasu będzie wyglądać niechlujnie. Istnieje także ryzyko jej odkształcania się oraz trwałego zabrudzenia. Warto pamiętać o kilku zasadach przed spakowaniem pościeli. Po wypraniu poszewek i prześcieradeł w możliwie najwyższej temperaturze należy zostawić je do wyschnięcia. Kluczowe jest, aby przed schowaniem materiał był całkowicie suchy. W innej sytuacji pościel będzie mieć nieprzyjemny zapach stęchlizny. Jeśli zależy nam na zachowaniu czystości i świeżości, poszewki i prześcieradła warto wyprasować. Prasowanie pościeli w możliwie najwyższej temperaturze skutecznie usunie wszystkie drobnoustroje, a dodatkowo zapewni pościeli atrakcyjny wygląd. Ponadto złożenie w kostkę będzie łatwiejsze, a przy tym całość zajmie mniej miejsca, co ułatwi przechowywanie.

Jak przechowywać pościel? Zasady dotyczące kołder i poduszek

Warto pamiętać o wietrzeniu pościeli przed spakowaniem. Najlepiej robić to podczas słonecznych i suchych dni. Dotyczy to zwłaszcza kołder i poduszek puchowych, które są szczególnie narażone na namnażanie się drobnoustrojów. Jeśli poziom wilgotności w mieszkaniu jest dość duży, wietrzenie jest koniecznością, gdyż puch może zatęchnąć i zapleśnieć. Świeże powietrze oraz promienie słoneczne wywierają pozytywny wpływ, działając przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Wietrzenie jest też zalecane w okresie przeziębieniowym, gdyż istnieje ryzyko namnażania się drobnoustrojów. Warto pamiętać, że przechowywanie pościeli w dużej mierze ułatwi jej prawidłowe składanie. Dzięki temu całość zajmie mniej miejsca, a przy tym będzie wyglądać znacznie lepiej, gdy już założymy ją na kołdrę i poduszki. Pościel najlepiej układać kompletami, wtedy ryzyko zaginięcia jednego elementu jest zminimalizowane.

Przechowywanie pościeli: sprawdzone metody

Pierwszą możliwością, która okaże się świetnym wyborem zwłaszcza w małych mieszkaniach jest przechowywanie pościeli w pojemniku znajdującym się pod łóżkiem. Warto pomyśleć o takich dodatkach już na etapie kupowania mebla. Na rynku można bez problemu kupić łóżka z idealnie pasującymi pojemnikami. To sposób na całkowite wykorzystanie dostępnego miejsca. W zamkniętej komorze gromadzi się dużo mniej kurzu. Pościel oraz kołdry i poduszki nie są też narażone na zabrudzenia. Nie oznacza to, że nie trzeba czyścić tych tekstyliów. Warto odkurzyć wnętrze pojemnika podczas regularnego sprzątania. Przed schowaniem pościeli trzeba także upewnić się, że jest ono czyste i suche. By zminimalizować ryzyko zabrudzeń, wszystkie przedmioty, które umieszczamy wewnątrz mogą być dodatkowo zapakowane do pokrowca.

Jak przechowywać pościel? Skrzynie i kufry

Jeśli mamy zabudowane łóżko i nie ma możliwości wykorzystania miejsca pod nim, można kupić specjalny kufer lub skrzynię. To wybór, który ma wiele zalet. Przede wszystkim mamy łatwy dostęp do wszystkich poduszek. Skrzynie świetnie sprawdzają się jako elementy dekoracyjne i można ustawić je w praktycznie dowolnym miejscu. Nie zajmują przy tym zbyt wiele miejsca, dlatego też przechowywanie pościeli nie powinno być problemem. Skrzynia zapobiega gromadzeniu się kurzu i zabrudzeń na poduszkach i kołdrach, co pozwala na utrzymanie ich czystości i świeżości. Materiał jest też mniej pomięty, dzięki czemu prasowanie pościeli nie pójdzie na marne. Kufer można ustawić w pokoju gościnnym, dzięki czemu szybko pościelimy łóżko, nawet gdy wizyta gości będzie niespodziewana. Znakomicie prezentują się skrzynie z drewna.

Przechowywanie pościeli w szafie

Jeśli mamy pojemną szafę nic nie stoi na przeszkodzie, aby trzymać w niej zapasową pościel. Dobrze sprawdzi się również garderoba. Wystarczy wydzielić jedną półkę lub większą szufladę. Składujemy na niej czyste, wyprasowane i ułożone pościele. W każdej szafie w pewnym stopniu gromadzi się kurz i nie jesteśmy w stanie nic na to poradzić. Rozwiązaniem jest kupienie pokrowców, w których umieścimy poszewki. Dzięki temu za każdym razem będzie można cieszyć się świeżą i pachnącą pościelą. Pokrowce przypominają wyglądem prostokątne pudełka. Przechowywanie pościeli w takich opakowaniach jest dobrym pomysłem również ze względu na to, że nie zajmują za dużo miejsca. Ważne jest, aby nie upychać w szafie pościeli na siłę. Lepiej zaopatrzyć się w kilka pokrowców niż próbować zmieścić wszystko w jednym.

Kołdry, poduszki i pościel w worku próżniowym

Świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają zbyt dużo wolnej przestrzeni w szafie jest użycie worków próżniowych. Jak przechowywać pościel w takich pokrowcach? Ich używanie jest bardzo proste. Wystarczy włożyć do środka np. poduszki i kołdrę, zamknąć worek, a następnie odessać znajdujące się w środku powietrze za pomocą odkurzacza. Worki mają specjalny otwór, do którego przykłada się rurę. Dzięki temu worek dostosowuje się do zawartości, a ta jest chroniona przed drobnoustrojami. W efekcie otrzymujemy mały i zgrabny pakunek, który nie zajmuje za dużo miejsca. Można umieścić go nie tylko w szafie, ale i w szufladzie pod łóżkiem czy w skrzyni. W workach próżniowych można też przechowywać zapasowe kołdry i poduszki, które wyjmujemy tylko podczas dłuższej wizyty gości.


Szybkie płatności


mastercard
visa
przelewy24
paypal

Bezpłatna
dostawa

Cena
producenta

Łóżka na
zamówienie

Materace na
wymiar

Pomoc w
wyborze

Możliwość
personalizacji

Zamówienie
telefoniczne

Autoryzowany
dystrybutor

preloader