Miłośnicy minimalizmu oraz nowoczesnych aranżacji chętnie decydują się na nietypowe elementy aranżacji, które w dużym stopniu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jednym z nich jest materac na podłogę. Ten zwyczaj przywędrował do nas z Japonii, gdzie tradycja spania na podłodze na tzw. materacach futon jest kultywowana do setek lat. Mieszkańcy Japonii są znani z dobrego zdrowia oraz długiego życia, dlatego przyjmuje się, że ten sposób spania pozytywnie wpływa na naszą kondycję i zmniejsza dolegliwości bólowe. Co warto wiedzieć na ten temat?
Czy spanie na podłodze jest zdrowe?
Współcześnie coraz częściej klasyczne łóżko jest zastępowane wysokiej jakości materacem ustawionym bezpośrednio na podłodze. Dzięki temu kręgosłup człowieka jest odpowiednio podparty, a nacisk na kręgi równomiernie rozłożony. To z kolei przekłada się na możliwość naturalnego ułożenia zarówno mięśni i ścięgien, jak i stawów. W efekcie to sposób na zmniejszenie dolegliwości bólowych i zmniejszenie ryzyka pojawienia się wad postawy. Materac na podłogę prezentuje się stylowo i minimalistycznie, dlatego sprawdzi się w wielu aranżacjach, w których stawiamy na oszczędność i małą liczbę elementów wyposażenia. Taki sposób spania z pewnością spodoba się osobom, które lubią leżeć na twardej powierzchni. Choć na początku wypoczynek może nie być zbyt komfortowy, po upływie kilku dni ciało zacznie przyzwyczajać się do nowego otoczenia.
Spanie na podłodze: co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Oczywistą rzeczą jest, że w przeciwieństwie do stelaża, podłoga nie dostosowuje się do nacisku, jaki wywiera ciało na materac. Dlatego powierzchnia jest dużo twardsza w porównaniu do spania na łóżku. Niesie to ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, dlatego jeśli towarzyszą nam bóle pleców po spaniu, warto przetestować tę metodę. Poniżej lista najważniejszych zalet spania na podłodze.
Komfortowy sen dzięki niskiej temperaturze
Wielu zapomina o tym jak duży wpływ na jakość i komfort snu ma odpowiednia temperatura. Jeśli w sypialni jest zbyt ciepło, istnieje ryzyko, że rano będziemy czuć się kiepsko. W takich warunkach trudno o stuprocentową regenerację. Spanie na podłodze to znakomity wybór dla osób, które lubią wypoczywać w chłodnym pomieszczeniu. W chwili, gdy materac ma bezpośredni kontakt z podłogą możemy liczyć na to, że ciepłe powietrze będzie kierować się do góry, a chłodne zostanie nisko nad ziemią. W takich warunkach jakość snu jest dużo lepsza, bowiem dochodzi do obniżenia temperatury ciała. W efekcie rano budzimy się wypoczęci oraz zregenerowani.
Możliwość zmniejszenia dolegliwości bólowych
Osoby, którym towarzyszą bóle pleców po spaniu powinny rozważyć kupno twardszego materaca. Takie zalecenia można usłyszeć zarówno od lekarzy, jak i organizacji zajmujących się zdrowiem. Przyczyny bólu mogą być różne i każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Warto sprawdzić, czy zmiana miejsca do spania wpłynie na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Podczas spania na materacu ustawionym na podłodze kręgosłup ma możliwość naturalnego dostosowania się do podłoża. Jeśli jego powierzchnia jest zbyt miękka, ciało zaczyna się zapadać, a kręgosłup nie ma wystarczającego podparcia. Istnieje zatem ryzyko pojawienia się wad postawy, której skutkiem może być skrzywienie kręgosłupa oraz ból. Osoby, które śpią na ziemi mogą liczyć na rozluźnienie mięśni, lepszą pracę narządów wewnętrznych oraz prawidłowe ustawienie kręgów.
Możliwość poprawy postawy ciała
Niewłaściwa postawa ciała powoduje nie tylko dolegliwości bólowe, ale również wiele innych negatywnych konsekwencji. Przekłada się to zarówno na zmniejszenie elastyczności kręgosłupa, jak i na większe ryzyko kontuzji. Prawidłowa postawa ciała to taka, która odpowiada naturalnym krzywiznom kręgosłupa. Spanie na podłodze zapewnia taki efekt, ponieważ wspomaga utrzymanie kręgosłupa w prostej linii bez ryzyka zapadania się w materac. Warto też zaznaczyć, że zachowanie neutralnej pozycji jest sposobem na utrzymywanie mięśni w jednej linii, dzięki czemu są rozluźnione. Część osób decyduje się na zakup niewielkich i cienkich poduszek, które mogą być umieszczone pod dolną częścią pleców lub pod/między kolanami. W ten sposób można zmniejszyć nacisk na kręgosłup, utrzymać prawidłową pozycję oraz rozluźnić plecy.
Sposób na walkę z bezsennością
Problemy z zasypianiem i częstym wybudzaniem się w nocy dotyczą coraz większej liczby osób. Mają związek m.in. z nieodpowiednią higieną snu, przebodźcowaniem i silnym stresem, który towarzyszy nam na co dzień. Czasami przyczyną może być też źle dostosowana powierzchnia spania. Zmiana pozycji i otoczenia nierzadko okazuje się remedium na bezsenność. W takiej sytuacji najlepiej przenieść materac na podłogę i sprawdzić rezultaty po kilku dniach lub tygodniach. Z upływem czasu ciało zacznie przyzwyczajać się do nowego otoczenia i z pewnością poczujemy się lepiej po takiej zmianie, która ma związek również z dostępem do chłodniejszego powietrza.
Lepsze krążenie krwi
Spanie na podłodze może okazać się najlepszym wyborem dla osób, które mają problem z krążeniem krwi. Wynika to z faktu, że podczas leżenia na materacu masa ciała jest równomiernie rozłożona i nie ma nacisku na poszczególne partie ciała, np. ramiona czy biodra. Dzięki temu krew może równomiernie przepływać przez ciało. Jakie są korzyści związane z lepszym krążeniem? Przede wszystkim lepsze samopoczucie, zdrowie oraz sprawniejsze funkcjonowanie układu odpornościowego. Oprócz tego można liczyć na wydajniejszą pracę serca, płuc i szybszą regenerację mięśni.
Dodatkowe korzyści, o których warto wspomnieć
Należy nadmienić, że wiele problemów, takich jak bóle pleców po spaniu, nerwobóleczy migreny ma związek z niewspółosiowością ramion, bioder i reszty ciała. Przekłada się to również na nadwyrężanie np. szyi oraz częste bóle głowy. Śpiąc na twardym i stabilnym podłożu mamy pewność, że ciało jest ułożone zgodnie z naturalnymi krzywiznami, w fizjologicznie prawidłowy sposób. Co więcej, ramiona i biodra zostają wyrównane.
Spanie na podłodze: jak przygotować się do zmiany?
Zanim zdecydujemy się zamienić łóżko na materac, warto poznać zasady bezpiecznego i zdrowego snu. Pierwszą i kluczową kwestią jest utrzymywanie podłogi w czystości. To bardzo ważne, ponieważ mamy bliższy kontakt z podłożem, na którym gromadzi się kurz oraz inne zanieczyszczenia. Konieczne jest zatem regularne odkurzanie i mycie podłogi. Dzięki temu pozbędziemy się potencjalnych alergenów. Trzeba pamiętać też o wyczyszczeniu nie tylko powierzchni wokół materaca, ale również pod nim. Spanie na podłodze, podobnie jak na łóżku, wymaga także częstej zmiany pościeli i jej wietrzenia. Poduszki i kołdry trzeba też wytrzepać (najlepiej na zewnątrz). Ponadto warto wspomnieć o samym materacu. Najlepszym wyborem będą grubsze modele, najlepiej o wysokości około 30 cm. Dobrym wyborem są też egzemplarze wykonane z wysokiej jakości pianek antyalergicznych, które zapewniają dobrą przewiewność. Zaleca się wietrzenie samego materaca, co zmniejszy ryzyko gromadzenia się wilgoci i rozmnażania patogenów.
Materac na podłogę – o czym jeszcze trzeba pamiętać?
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej twardości materaca. Dobrze sprawdzają się pianki wysokoelastyczne i naturalny lateks, ze względu na ich trwałość i hipoalergiczny charakter. Niestety spanie na podłodze na materacu z pianki termoelastycznej nie jest dobrym pomysłem, gdyż może w niewłaściwy sposób odprowadzać wilgoć i ciepło. Pamiętajmy, aby nie umieszczać materaca na dywanie, gdyż tego typu dodatki szybko zbierają wilgoć, co może prowadzić do pojawienia się pleśni. Ciekawym sposobem na poprawę wentylacji w miejscu do spania jest umieszczenie na podłodze europalet i dopiero na nich materaca.